Zdravie ďasien & imunitný systém

Ako vám správna starostlivosť o ďasná môže pomôcť udržať si silný imunitný systém.

  • Vredy v ústach a ďalšie príčiny problémov na slizniciach úst | meridol®

    Ak sa objavia vredy alebo lézie v ústach, môže to byť veľmi nepríjemné! Vredy v ústach nie sú neobvyklé a môžu vzniknúť z mnohých benígnych príčin. V niektorých prípadoch však môžu byť príznakom vážneho ochorenia alebo problému. Tento článok sa zaoberá niekoľkými príčinami problémov na slizniciach v ústach.
  • Čo sú afty a vredy v ústach? | meridol®

    Podráždenie úst a ústne lézie sú opuchy, škvrny alebo vredy v ústach, na perách alebo jazyku. Hoci existuje mnoho typov vredov a porúch v ústach, medzi najbežnejšie patria afty, opary, leukoplakia a kandidóza. Tie sú popísané nižšie. Pokiaľ vás bolí v ústach, nie ste sami – v určitom okamihu je postihnutá asi jedna tretina všetkých ľudí. Avšak vredy v ústach, podráždenie a lézie môžu byť bolestivé, nevzhľadné a môžu prekážať pri jedle a rozprávaní. Akákoľvek bolesť v ústach, ktorá pretrváva týždeň alebo dlhšie, by mala byť vyšetrená vaším zubným lekárom. Môže sa odporučiť biopsia (tkanivá odobraté na testovanie), ktorá môže obvykle určiť príčinu a vylúčiť tak závažné ochorenia, ako je napríklad onkologické ochorenie.
  • Pľuzgieriky, biele škvrny a útvary na slizniciach ústnej dutiny | meridol®

    Na ďasnách sa nám z času na čas môžu objaviť biele pľuzgieriky, ranky či fľaky a spôsobiť nepríjemné pocity či bolesť, je však pri ich vzniku dôvod na obavy? Príčiny bielych oblastí slizníc, hrčiek a pľuzgierikov môžu byť rôzne, od benígnych po vážne.