Bolesť v ústach: erózia, vredy a afty - príčiny a liečba

Prečítanie tohto článku vám zaberie 3 minúty.

Obsah naposledy aktualizovaný: 20.09.2023

Článok napísal a recenzoval: Dr. Bogumiła Szeląg

Bolesť v ústach: erózia, vredy a afty - príčiny a liečba

Lézie na ústnej sliznici sú častým problémom. Môžu spôsobovať bolesť a narúšať tak každodenný život. Sú problémom ako pre dospelých, tak pre deti.

Bolestivé lézie vznikajú v dôsledku poranenia, systémového ochorenia alebo infekcie. Sú sprevádzané silnou bolesťou a citeľne bránia základným denným aktivitám, ako je napríklad stravovanie. Vo väčšine prípadov sú úplne neškodné a samovoľne sa zahoja počas niekoľkých dní. Ak ich však chcete účinne odstrániť, mali by ste zistiť príčinu ich vzniku a podstúpiť zodpovedajúcu liečbu. Otázkou je, čo je príčinou bolestivých lézií v ústach a ako sa ich zbaviť?

Čo sú to erózie, vredy a afty? Ako ich od seba odlíšiť?

Niekedy je ťažké rozpoznať problém, ktorý pacienta trápi, pretože v ústach možno pozorovať rad rôznych zmien a ochorení. Medzi najčastejšie zmeny patria erózie, vredy a afty. Ako ich ale od seba odlíšiť?

Povrchový defekt epitelu, ktorý nekrváca a nezanecháva jazvu, sa nazýva erózia. Často je pokrytý fibrínovým povlakom. Jedná sa o vlhké, mierne prehĺbené lézie. Často sú dôsledkom poranenia alebo prasknutého pľuzgierika

Vred je hlbší úbytok ústnej tkaniny, ktorý po zahojení zanecháva jazvu. Vred môže byť hladký a lesklý alebo pokrytý výtokom či granulačnou tkaninou.

Termíny „erózia“ a „vred“ sa často zamieňajú, ale podstatný rozdiel je v hĺbke týchto lézií a v čase, ktorý je potrebný na ich zahojenie.

Afty sa objavujú na nekeratinizujúcej ústnej sliznici, t. j. na vnútornej strane líc, okraji jazyka, perách a v spodnej časti úst. Sú to malé, biele oválne vredíky, obklopené červeným zápalovým okrajom. Začervenanie značí zvýšený prietok krvi spôsobený zápalom.

Možné príčiny erózie

Najčastejšou príčinou erózií sú mechanické faktory. Môžu byť tiež spôsobené nesprávnou hygienou, stravou alebo životným štýlom.

Medzi hlavné príčiny mechanických poranení patria napr.:

  • hryzenie sliznice líca,
  • strojček a zubné protézy,
  • odštiepené zuby s ostrými hranami,
  • rezné ranky alebo popáleniny spôsobené potravou, napr. chrumkavými, horúcimi a kyslými produktmi.

Poranenie sliznice spôsobené ostrým kúskom zuba, zle padnúcou zubnou náhradou alebo strojčekom môže viesť k erózii. Najdôležitejšie je odstrániť príčinu vzniku poranenia.

Nedostatočná ústna hygiena môže spôsobiť podráždenie ústnej sliznice. Preto je vhodné poradiť sa s dentálnou hygieničkou alebo zubným lekárom a naučiť sa, ako si čistiť zuby a ako používať ďalšie pomôcky, ako sú zubné nite, medzizubné kefky alebo škrabka na jazyk.

Pacient, ktorý trpí léziami v ústnej dutine, by mal prehodnotiť svoj jedálniček. Niektoré potraviny môžu dráždiť ústnu sliznicu alebo vyvolať alergickú reakciu. Veľmi dôležitý je tiež životný štýl. Fajčenie a nadmerné užívanie alkoholu zvyšujú riziko výskytu erózií alebo vredov.

Erózie - príznak ochorenia

Niekedy sú erózie v ústnej dutine príznakom systémového ochorenia a ich zdroj sa nachádza inde.

Vredy sú sprievodným príznakom ochorení krvi, ako je leukémia. Veľmi často sa ochorenia tráviaceho traktu, napr. celiakia alebo Crohnova choroba, prejavujú vznikom erózií v ústnej dutine. Ďalšími dôvodmi vzniku týchto lézií môže byť chemoterapia a rádioterapia. Pravdepodobnosť vzniku erózií v ústnej dutine môže takisto zvyšovať sucho v ústach. To je spôsobené nedostatkom slín, ktoré majú ochrannú funkciu.

Výskyt pľuzgierov v ústach je bežným príznakom vírusových ochorení. Pľuzgiere praskajú a menia sa na bolestivé erózie. Jednou z najznámejších príčin je herpes vírus, ktorý spôsobuje herpetickú stomatitídu alebo opary. Ovčie kiahne, pásový opar či herpangína sú tiež ochorenia vírusového pôvodu sprevádzané eróziami v ústnej dutine. Bakteriálna infekcia, ako je syfilis alebo tuberkulóza, môže takisto spôsobiť vredy.

Liečba bolestivých lézií v ústach

Vo väčšine prípadov sa erózie a vredy v ústach zahoja počas niekoľkých dní. Maximálna doba hojenia je dva týždne. Najprv je potrebné odstrániť príčinu spôsobujúcu poranenie. Počas hojenia sa vyvarujte konzumácii korenistých, slaných a kyslých jedál. Priaznivý vplyv na liečbu má tiež vylúčenie chrumkavých pochutín a horúcich nápojov. Veľmi dôležité je aj dodržiavať optimálnu hygienu, aby nedošlo k sekundárnej infekcii lézií.

Pri výskyte erózií v ústnej dutine je nevyhnutné čistiť si zuby dvakrát denne mäkkou zubnou kefkou a medzizubné priestory čistiť zubnou niťou. Pri liečbe vriedkov v ústach sa osvedčujú lokálne lieky vo forme gélov a mastí. Upokojujú a chránia sliznicu. Ústnu hygienu možno ďalej podporiť používaním ústnych vôd bez alkoholu.

Ak sa erózia alebo vred nezahoja do dvoch týždňov aj napriek odstráneniu faktoru spôsobujúceho poranenie, mali by ste neodkladne navštíviť zubného lekára. Poranenie by mal lekár starostlivo vyšetriť. Pravdepodobne bude odobratá vzorka a následne bude zistená príčina abnormality.

Zoznam použitej literatúry:

  1. Renata Górska, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press, 2011
  2. Scully C, Shotts R. ABC of oral health. Mouth ulcers and other causes of orofacial soreness and pain. BMJ. 2000 Jul 15;321(7254):162-5. doi: 10.1136/bmj.321.7254.162. PMID: 10894697; PMCID: PMC1118165

 

Odporúčame

alebo

Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?

Urobte si náš test ďasien a zistite, ktoré produkty sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne potreby

Urobte si test

Všetko o zdraví ďasien