Biely povlak na jazyku - ako vzniká a ako je možné mu predchádzať?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 3 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 20.10.2023
Článok napísal a recenzoval: Dr. Bogumiła Szeląg
Biely povlak na jazyku - ako vzniká a ako je možné mu predchádzať?
Problém nevzhľadného bieleho povlaku na jazyku sa týka mnohých pacientov. Väčšinou je tento povlak neškodný a hlavná príčina jeho vzniku súvisí s ústnou hygienou. Biely povlak je obvykle sprevádzaný nepríjemným dychom, ktorý spôsobuje problémy. V takýchto prípadoch sa biely povlak na jazyku stáva nepríjemnosťou, ktorej sa chceme účinne a trvale zbaviť. Otázkou je, ako to urobiť a ako zabrániť tomu, aby sa povlak na jazyku v budúcnosti objavil?
Čo je to biely povlak na jazyku?
Tento povlak je vrstva pokrývajúca povrch jazyka, ktorá sa skladá z baktérií, odumretých epitelových buniek a zvyškov potravy. Nielenže je nevzhľadný, ale jeho bakteriálne zloženie môže prispievať k vzniku parodontitídy a halitózy, t. j. zápachu z úst. Horná plocha jazyka s početnými papilami a ryhami je obzvlášť náchylná na hromadenie baktérií. Tento vzhľad jazyka však môže byť tiež príznakom určitého ochorenia.
Príznaky bieleho povlaku na jazyku
Pri pravidelnej a dôkladnej ústnej hygiene, t. j. čistení zubov kefkou, používaní zubnej nite a každodennom používaní škrabky na jazyk, by mal mať jazyk naružovelú farbu. Môže na ňom byť viditeľná veľmi tenká biela vrstva, ktorá by však mala ísť ľahko odstrániť zubnou kefkou alebo škrabkou na jazyk.
Najčastejšie príčiny bieleho povlaku na jazyku:
- nedostatočná ústna hygiena,
- mäkká, kašovitá strava,
- fajčenie,
- pitie alkoholu,
- zubné protézy,
- liečba antibiotikami,
- dehydratácia,
- dýchanie ústami,
- sucho v ústach (xerostómia).
Biely povlak sa môže vyskytovať aj pri infekčných ochoreniach vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. K dočasnej tvorbe silnejšej vrstvy bieleho povlaku môžu prispieť aj zdravotné stavy sprevádzané horúčkou, a teda dehydratáciou.
Biele škvrny na jazyku môžu byť tiež spojené s leukoplakiou. Tá sa obvykle vyskytuje u ľudí, ktorých sliznica je chronicky podráždená. Hlavnými príčinami vzniku leukoplakie sú fajčenie alebo žuvanie tabaku, pitie alkoholu a mechanické trenie. Väčšina prípadov je nezhubná, ale niektoré z týchto lézií môžu prejsť malígnou premenou.
Ústna dutina je začiatkom tráviaceho traktu. V hornej časti tráviaceho traktu sa môžu objaviť príznaky ochorení, ako je gastritída alebo gastroezofageálny reflux. K bielemu sfarbeniu jazyka môže prispievať aj anémia spôsobená nedostatkom železa.
Antibiotická liečba narušuje prirodzenú mikrobiálnu rovnováhu a môže prispieť k vzniku mykózy, ktorá sa často prejavuje bielym povlakom, začervenaním alebo pálením jazyka. Značný biely povlak na jazyku môže byť pozorovaný aj v prípade, že pacient užíva lieky, ktoré spôsobujú sucho v ústach (xerostómiu).
Prevencia bieleho povlaku na jazyku
Aby sa zabránilo bielemu jazyku, mali by pacienti dbať na pravidelnú ústnu hygienu a predovšetkým na mechanické čistenie jazyka. Špeciálne navrhnutá škrabka na jazyk výrazne uľahčí čistenie a účinne odstráni baktérie.
Plochý tvar funkčnej časti škrabky zabraňuje reflexu zvracania. Ak si chcete škrabkou správne vyčistiť jazyk, vysuňte jazyk, umiestnite škrabku hrubou stranou ku koreňu jazyka a jemne ju posúvajte smerom ku špičke.
Používanie škrabky na jazyk by sa malo stať každodennou rutinou pri ústnej hygiene. Problém so zápachom z úst, ktorý spôsobujú prchavé sírne zlúčeniny produkované baktériami, ktoré sú súčasťou bieleho povlaku, bude týmto spôsobom vyriešený. Hygiena jazyka doplnená vyplachovaním úst ústnou vodou zanechá v ústach príjemnú chuť. Navyše sa zlepší vnímanie chuti, pretože chuťové poháriky budú odhalené a budú môcť lepšie plniť svoju úlohu.
Strava bohatá na zeleninu a ovocie navyše podporuje mechanické odstránenie povlaku. Ak prestanete fajčiť a obmedzíte konzumáciu alkoholu, bude to mať pozitívny vplyv nielen na vzhľad jazyka, ale aj na celkové zdravie ústnej dutiny.
Správna hygiena sa týka ako ústnej dutiny, tak aj zubných náhrad - mali by sa pravidelne čistiť. Bielymi léziami, ktoré nemožno zo sliznice odstrániť trením, by sa mal zaoberať a diagnostikovať zubný lekár. Odber vzorky tkaniva umožní lekárovi určiť povahu tejto abnormality a určí ďalšiu liečbu
Zoznam použitej literatúry:
- Renata Górska, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press, 2011
Odporúčame
alebo
Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?
Urobte si náš test ďasien a zistite, ktoré produkty sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne potreby