Akú zubnú pastu zvoliť pri parodontóze a zápale ďasien?

Akú zubnú pastu zvoliť pri parodontóze a zápale ďasien?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 3 minút.

Obsah naposledy aktualizovaný: 01.08.2023

Základom každodennej ústnej hygieny je čistenie zubov vhodne zvolenou zubnou pastou. Okrem zubnej kefky a zubnej pasty je dôležité používať aj zubnú niť alebo dentálnu pásku na čistenie aproximálnych plôch zubov. Látky obsiahnuté v zubných pastách umožňujú výrazne zlepšiť účinok mechanického odstraňovania zubného povlaku a usadenín na našich zuboch.. V závislosti od svojho zloženia majú zubné pasty nielen čistiaci účinok, ale obsiahnuté účinné látky môžu mať tiež baktericídny alebo bakteriostatický účinok a upokojovať zápal ďasien (gingivitída) a parodontu (parodontitída).

Ponuka dostupných zubných pást na trhu je široká a vybrať tú správnu zubnú pastu nie je pre pacientov vždy jednoduché. Mnoho ľudí používa zo zvyku rovnakú zubnú pastu celé roky. Vo väčšine prípadov je to dobré riešenie. V prípade zápalu ďasien alebo parodontitídy by sme však mali siahnuť po prípravkoch, ktoré pomôžu bojovať proti zápalu a zmierniť jeho nepríjemné príznaky..

Ako funguje zubná pasta?

Zubné pasty obsahujú mnoho zložiek. Vzhľadom na ich funkciu rozlišujeme nasledujúce skupiny:

  • abrazíva,
  • leštiace látky,
  • penidlá,
  • ochucovadlá,
  • zahusťovadlá,
  • konzervačné látky a bakteriostatické látky,
  • a biologicky aktívne látky.

Dôležitými zložkami z pohľadu množstva látky v zubnej paste aj vzhľadom na funkciu výrobku sú abrazíva a leštiace látky. Tvoria 25 až 50 % obsahu zubnej pasty a plnia základnú funkciu v procese čistenia a odstraňovania bakteriálneho povlaku a zafarbenia vonkajšieho pôvodu.

Penidlá alebo detergenty sú povrchovo aktívne, čím uľahčujú odstránenie zubného povlaku.1 Z lekárskeho hľadiska sú nesmierne dôležité rôzne špecifické látky, ktoré určujú výber zubnej pasty pre konkrétneho pacienta. Môžu to byť fluoridy, ktoré pôsobia proti zubnému kazu a upokojujú citlivosť zubov, a tiež látky ako chlórhexidín, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Sú užitočné v boji proti zápalu ďasien a parodontitíde.

Pri výbere najlepšej zubnej pasty pre vaše potreby by ste preto mali starostlivo venovať pozornosť jej zložkám.

Ako vzniká zápal ďasien a parodontitída?

Ochorenia ďasien a parodontu sú bežným javom. Štúdie preukázali, že parodontitída je šiestym najčastejším ochorením na svete!2

Zubný povlak je komplikovaná štruktúra, ktorá obsahuje aj patogénne baktérie, zodpovedné za vznik zubného kazu a zápalu ďasien.3 Baktérie zubného povlaku vytvárajú organizované štruktúry; množia sa a produkujú toxíny, ktoré poškodzujú zuby a ďasná a vedú aj k rozvoju zápalu ďasien - tzv. gingivitíde. Zápal ďasien sa najčastejšie prejavuje začervenaním a opuchom ďasien. Charakteristické je tiež krvácanie ďasien, ku ktorému dochádza aj pri čistení zubov kefkou alebo zubnou niťou.

V ďalšej fáze zápal postihuje aj závesný aparát zuba - tzv. parodont. Zdravie ďasien a parodontu je teda do značnej miery podmienené správnou ústnou hygienou a pravidelným odstraňovaním zubného povlaku.4,5 Zápal ďasien by sme nemali podceňovať - našťastie ide o reverzibilné štádium ochorenia. Neliečený zápal ďasien však vedie k nevratnému ochoreniu - parodontitíde.

Je potrebné si uvedomiť, že baktérie osídľujú celú ústnu dutinu. Aj na jazyku sa nachádzajú početné kolónie baktérií. Súčasťou každodennej ústnej hygieny by preto malo byť aj čistenie jazyka špeciálnymi čističmi jazyka (škrabkami).

Aká zubná pasta pomáha predchádzať zápalu ďasien a parodontitíde a bojovať proti nim?

Bakteriálny povlak usadený na povrchu zubov je potrebné denne odstraňovať zubnou kefkou a zubnou pastou. Jeho nesprávne a nedostatočné odstraňovanie vedie k vzniku zápalu ďasien a parodontitídy.

Výber vhodnej zubnej pasty pre každodennú ústnu hygienu pomáha v boji proti patogénnym baktériám - hlavnej príčine zápalu a krvácania ďasien. Dobrou voľbou je v takom prípade pasta, ktorá obsahuje zložky, ako je zinok a amin. Obsah zinku v zubnej paste chráni ďasná pred opakovanými zápalmi. Pomáha bojovať proti baktériám presne tam, kde je ho najviac potrebné - pri okraji ďasien, a rovnako znižuje schopnosť baktérií uchytiť sa na povrchu zubov, čím zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Vďaka tomu nielen zmierňuje príznaky zápalu, ale tiež bojuje proti jeho príčine.

Fluoridy v zubných pastách, napríklad aminfluorid a fluorid sodný, majú overený účinok proti zubnému kazu. Pri každodennom používaní zubnej pasty sa fluorid zabudováva do kryštalickej štruktúry skloviny, čo spôsobuje, že sa vytvárajú nové kryštály, ktoré sú odolnejšie voči kyselinám - fluorapatit. Ďalším dôležitým mechanizmom účinku zlúčenín fluóru je remineralizácia skloviny, t.j. oprava poškodenia kryštalickej štruktúry skloviny, ku ktorému došlo v dôsledku pôsobenia kyselín bakteriálneho pôvodu.

Fluorid navyše inhibuje metabolizmus baktérií, čo prispieva k zníženiu produkcie týchto kyselín kariogénnymi baktériami. Používanie zubnej pasty s fluoridom aspoň dvakrát denne sa považuje za účinnú a základnú prevenciu zubného kazu.

V prípade zápalu ďasien a parodontitídy je nevyhnutná aj profesionálna hygiena v zubnej ordinácii. Je vhodné pamätať na pravidelné prehliadky u svojho zubného lekára.

 

Zdroje:

  1. Marcin Kasiak, Mirosława Kasiak, Pasty do zębów - skład i działanie, Rozmaitości, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, 2009
  2. Katarzyna Latusek, Adrianna Słotwińska, Ewa Żytecka, Płukanki do jamy ustnej - przegląd preparatów dostępnych na rynku, Asysta Dentystyczna, 1/2023
  3. Paulina Mintzberg-Wachowicz, Złogi nazębne, Asysta Dentystyczna, 2018
  4. Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013
  5. Anita Walczak, Sztuka mycia zębów. Praktyczny poradnik stomatologiczny dla pacjentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

 

Odporúčame

alebo

Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?

Urobte si náš test ďasien a zistite, ktoré produkty sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne potreby

Urobte si test

Všetko o zdraví ďasien