Ustupujúce ďasná: Ako zastaviť ustupovanie ďasien?
Prečítanie tohto článku vám zaberie 3 minút.
Obsah poslední aktualizace: 03.08.2023
Ustupovanie ďasien je čoraz častejším problémom. Pri ustupovaní ďasien dochádza k odhaleniu zubných krčkov a následne ich koreňov. Tento jav je často sprevádzaný citlivosťou zubov, ktorá sa prejavuje krátkou, ostrou, lokálnou bolesťou v dôsledku vonkajšieho podnetu, napríklad po pití alebo konzumácii studeného jedla.
V súčasnosti pacienti stále častejšie vyhľadávajú pomoc parodontológov a dôvodom ich ťažkostí je často nielen citlivosť zubov s odhalenými krčkami a koreňmi, ale aj neuspokojivý vzhľad zubov postihnutých ustupovaním ďasien. V prípade recesie (ustupovania) ďasien je dôležité problém čo najskôr identifikovať a určiť jeho príčinu, aby nedošlo k zhoršeniu.
Co jsou ustupující dásně?
Prečo ďasná ustupujú a čo to znamená? O ustupovaní ďasien hovoríme vtedy, keď ďasná ustupujú, t.j. keď sa okraj ďasien presúva pod líniu zubného krčka. K recesii môže dôjsť ako na vonkajšom (bukálnom), tak aj na vnútornom (lingválnom) povrchu zubu. Môže sa vyskytnúť aj u osôb s vysokým štandardom ústnej hygieny.1,2
Etiológia gingiválnej recesie je zložitá a môžeme rozlišovať mnoho príčin tohto klinického obrazu. Do úvahy je potrebné vziať morfologické a anatomické špecifiká, ako sú napríklad hrúbka kosti, v ktorej leží koreň zubu, hrúbka a fenotyp ďasien, úpon frenula, ale aj problémy so zubami - stesnenie, rotácia, neobvyklé prerezávanie zubov.1
Príčiny ustupujúcich ďasien
K recesii ďasien sú náchylnejší pacienti s nesprávnym postavením zubov (ortodontické vady alebo maloklúzia) a pacienti s tzv. "tenkým fenotypom ďasien" - s jemnou, málokrvavou a k traumatizácii náchylnou ďasnou.1
K ďalším príčinám ustupovania ďasien patria:
- nesprávne návyky pri čistení zubov (nesprávna, traumatizujúca technika čistenia, pri ktorej prevažujú horizontálne pohyby; nesprávna voľba tvrdosti vlákien zubnej kefky - odporúčajú sa zubné kefky s mäkkými vláknami; používanie príliš veľkej sily a tlaku pri čistení zubov zubnou kefkou),
- chronický zápal ďasien a parodontu, a to aj ľahkej intenzity,
- piercing pier a jazyka,
- nesprávne nasadené ortodontické aparáty a zubné náhrady.
Veľmi dôležitou a častou príčinou recesie ďasien je chronický zápal ďasien (gingivitída) alebo parodontu (parodontitída).1 Preto sú také dôležité pravidelné prehliadky v zubnej ordinácii a dentálna hygiena aspoň raz ročne (vykonávaná zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou).
Prečo sú zdravé ďasná dôležité?
Ružové, lesklé a hladké ďasná sú známkou zdravých ďasien. Akékoľvek začervenanie, opuch a bolesť môžu znamenať zápal ďasien (tzv. gingivitídu). Rovnako tak krvácanie ďasien (objavujúce sa napríklad pri čistení zubov kefkou alebo zubnou niťou) by malo pacienta znepokojiť a priviesť ho na návštevu zubnej ordinácie.
Zdravé a neustupujúce ďasná sú nielen odrazom zdravia, ale aj faktorom určujúcim vzhľad našich zubov. Zdravé ďasná predstavujú ochrannú bariéru a zabraňujú prenikaniu baktérií do zubných tkanív (najmä do koreňov zubov, kde sa kaz vyvíja rýchlejšie ako v sklovine) a do hlbších tkanív parodontu. Pokročilý a chronický zápal parodontu (tzv. parodontitída) môže viesť k strate kostnej tkane, v ktorej sú zuby upevnené, a v dôsledku toho k uvoľneniu a strate zubov.
Dá sa zastaviť ustupovanie ďasien?
Výskyt ústupu dásní by měl být varovným signálem pro každého pacienta. Je vhodné poradit se se zubním lékařem a zjistit hlavní příčinu recesu dásně.
V prípade mechanického poškodenia ďasien spôsobeného nesprávnou technikou čistenia zubov môže zmena techniky a pomôcok zabrániť zhoršovaniu problému. Pri čistení zubov nepoužívajte príliš veľký tlak. Spôsob, ako sa vyhnúť pôsobeniu nadmernej sily na povrch zubov pri čistení, je držať zubnú kefku ako štetec alebo pero, namiesto toho, aby ste kefku uchopili celou päsťou.
Je tiež dobré investovať do elektrickej alebo sonickej zubnej kefky so senzorom tlaku, ktorý upozorní (napr. vibráciami) na použitie nadmernej sily. Dôležitá je tiež správna technika čistenia zubov, ktorú sa môžete naučiť pri absolvovaní dentálnej hygieny. Je potrebné sa vyvarovať drhnutiu zubov horizontálne, pretože horizontálne pohyby sú najviac traumatizujúce a poškodzujú ďasná. Najčastejšie sa odporúča "stieranie", t.j. jemné čistenie zubov pohybmi v smere od línie ďasien ku korunkám zubov. Pri ústupe ďasien alebo iných problémoch s ďasnami preferujte zubné kefky s mäkkými vláknami. Snažte sa vyhnúť zubným kefkám s tvrdými vláknami.
Ak vám bola diagnostikovaná parodontitída, je veľmi dôležité dbať na správnu ústnu hygienu, aby ste dôkladne odstránili bakteriálny povlak usadený na zuboch a na ďasnách. V boji proti parodontitíde je dobré používať zubnú pastu, ktorá obsahuje antibakteriálne zložky. Je tiež nutné používať ďalšie pomôcky na čistenie medzizubných priestorov, ako je zubná niť alebo dentálna páska, a tiež medzizubné kefky, ktoré umožňujú dôkladné čistenie ďasien medzi zubami. Nevyhnutné sú aj pravidelné návštevy zubnej ordinácie za účelom absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu.
Ak ústup ďasien nie je pokročilý, je možné proces zastaviť v jeho počiatočných štádiách. V prípade pokročilého ústupu ďasien existuje rad chirurgických techník obnovy. Za týmto účelom sa odporúča konzultácia s odborným parodontológom, ktorý navrhne vhodnú techniku chirurgickej liečby recesu ďasien, napríklad prekrytie recesu štepom.
Zdroje:
- Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013
- Marta Cieślik-Wegemund, Wiktoria Wierzba, Alicja Targońska, Marta Sitek, Leczenie pojedynczej recesji dziąsła z wykorzystaniem techniki tunelowej i przeszczepu łącznotkankowego – opis przypadku, Implantologia Stomatologiczna, PSI Implant Dentistry, 2019
Odporúčame
alebo
Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?
Urobte si náš test ďasien a zistite, aké najlepšie odporúčané produkty vyhovujú vašim špecifickým potrebám