Lézie na jazyku - čo ich spôsobuje a ako ich možno liečiť?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 4,5 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 20.10.2023
Článok napísal a recenzoval: Dr. Bogumiła Szeląg
Lézie na jazyku - čo ich spôsobuje a ako ich možno liečiť?
Jazyk je orgán, ktorý má niekoľko funkcií - podieľa sa na rozprávaní, žuvaní, prehĺtaní a vnímaní chuti. Zdravý jazyk je svetloružový, vlhký a má hladký obrys. Vyznačuje sa prítomnosťou jazykových papíl, kde sa nachádzajú chuťové poháriky. Akékoľvek zmeny na jeho povrchu by vás mali podnietiť ku konzultácii so zubným lekárom. Aké druhy lézií na jazyku sú podozrivé a ukazujú na zdravotné problémy? Mala by byť každá zmena vzhľadu jazyka dôvodom na obavy?
Erózie a afty na jazyku
Erózia je povrchový defekt epitelu, ktorý nekrváca a nezanecháva jazvu. Často je pokrytý fibrínovým povlakom a často je dôsledkom poranenia alebo prasknutia pľuzgiera. Medzi príčiny vzniku erózií patria okrem úrazových príčin aj nedostatočná ústna hygiena, strava, životný štýl alebo systémové ochorenia. Medzi hlavné príčiny mechanických poranení patria napr.:
- nesprávne techniky čistenia zubov,
- hryzenie sliznice líc,
- zle padnúce ortodontické pomôcky alebo zubné náhrady,
- odštiepené, opotrebované zuby s ostrými hranami,
- rezné rany a popáleniny spôsobené jedlom,
- stomatologické ošetrenie.
Afty sú malé biele oválne vredy obklopené zapáleným červeným okrajom. Začervenanie značí zvýšený prietok krvi spôsobený zápalom. Afty sa môžu vyskytovať na okraji jazyka.
Príčina vzniku áft nie je dosiaľ úplne jasná. V odborných článkoch sa však uvádza, že afty sa dedia v rodine, čo naznačuje genetickú náchylnosť. Ďalším faktorom je výskyt porúch imunitného systému. Mechanické poranenie je faktor, ktorý sa vyskytuje lokálne. Lézie sa môžu objaviť aj bez zjavnej príčiny. Môžu súvisieť s faktormi prostredia, ako je stres a bakteriálne alebo vírusové infekcie. Je tiež viditeľná súvislosť medzi výskytom áft a alergiami, potravinovou intoleranciou a nedostatkom kyseliny listovej, vitamínu B12 a železa.
Vírusové lézie na jazyku
Primárna herpetická stomatitída je spôsobená vírusom herpes simplex. Spôsobuje, že sa jazyk pokryje charakteristickým šedým povlakom. Na jeho povrchu sa môžu objaviť pľuzgiere naplnené sérom. Kvôli vlhkosti a poraneniu pľuzgiere v ústnej dutine ľahko praskajú, čo vedie k vzniku bolestivých erózií.
Papilómy môžu byť vírusového pôvodu. Za ich vznik je zodpovedný ľudský papilomavírus (HPV). Majú telovú farbu a môžu byť ploché alebo hrboľaté ako karfiol. Papilómy môžu byť tiež spôsobené úrazom a vyskytujú sa na vnútornej strane líc, na okrajoch jazyka, pier, podnebia a na ďasnách. Liečba zahŕňa ich odstránenie a histopatologické vyšetrenie.
Mapovitý jazyk
Ide o benígnu migrujúcu glositídu, ktorá sa vyznačuje vznikom svetlosivých a načervenalých škvŕn na hornom povrchu jazyka. Vyskytujú sa oblasti bez jazykových papíl. Vzhľad jazyka pripomína mapu, z čoho pramení názov tohto ochorenia. Zvyčajne je asymptomatický a neškodný. Niekedy je citlivý na kyslé alebo korenené jedlá. Mapovitý jazyk nevyžaduje liečbu. Príčiny jeho vzniku nie sú známe, predpokladá sa však genetický podklad, stres alebo nedostatky vo výžive.
Jazyk s bielym povlakom
Biely povlak je vrstva pokrývajúca povrch jazyka, ktorá sa skladá z baktérií, odumretých epitelových buniek a zvyškov potravy. Horný povrch jazyka s početnými papilami a ryhami je obzvlášť náchylný na hromadenie baktérií.
Správna ústna hygiena, t.j. čistenie zubov kefkou a zubnou niťou a každodenné používanie škrabky na jazyk, je zásadná. Farba jazyka by mala byť svetloružová. Môže na ňom byť viditeľná veľmi tenká belavá vrstva, ktorá sa však ľahko odstráni zubnou kefkou alebo škrabkou na jazyk.
Biele škvrny na jazyku
Môžu súvisieť s leukoplakiou, ktorá sa obvykle vyskytuje u ľudí s chronicky podráždenou sliznicou. Hlavnými príčinami vzniku leukoplakie sú fajčenie alebo žuvanie tabaku, pitie alkoholu a mechanické trenie. Väčšina prípadov je benígna, ale niektoré z týchto lézií môžu prejsť malígnou transformáciou. Preto by mal léziu starostlivo vyšetriť lekár, ktorý odoberie vzorku na zistenie povahy abnormality. V takýchto prípadoch sú potrebné pravidelné návštevy lekára.
Rakovina ústnej dutiny a jazyka
Niektoré lézie v ústnej dutine môžu byť rakovinové. Príkladom je spinocelulárny karcinóm. Najčastejšie sa vyskytuje na posterolaterálnej ploche jazyka a na dne úst. V počiatočných štádiách sú lézie zvyčajne malé, nebolestivé a nenápadné. Postupom času vznikajú vredy pokryté nekrotickou hmotou, ktoré sa zväčšujú. Príznaky, ktoré by pre nás mali byť znepokojujúce:
- bolesť pri prehĺtaní,
- ťažkosti so žuvaním potravy,
- poruchy reči,
- obmedzený pohyb jazyka,
- nepríjemný zápach z úst.
Medzi najdôležitejšie faktory vzniku rakoviny jazyka patrí fajčenie, žuvanie tabaku a nadmerná konzumácia alkoholu. Ohrození sú aj ľudia s ľudským papilomavírusom (HPV), tí, ktorí majú stravu chudobnú na ovocie a zeleninu, a tí, ktorí zanedbávajú ústnu hygienu. Každý ústny vred, ktorý sa nezahojí do dvoch týždňov, by mal byť dôvodom na obavy a vyžaduje návštevu zubného lekára.
Liečba lézií v ústnej dutine
Zásadné je odstránenie príčiny vzniku poranenia. Je nutné zahladiť ostré hrany zubov a opraviť dráždivé prvky zubných náhrad alebo ortodontických pomôcok. Počas hojenia sliznice by ste sa mali vyvarovať konzumácii korenených, slaných a kyslých jedál a vylúčiť sýtené a horúce nápoje. Veľmi dôležité je udržiavať optimálnu ústnu hygienu, aby nedošlo k sekundárnej infekcii lézií. Minimom je čistenie zubov dvakrát denne mäkkou zubnou kefkou a používanie zubnej nite. Obvykle sa odporúča používať lokálne gély a masti s ochrannými, analgetickými a regeneračnými účinkami. Ústnu hygienu možno podporiť používaním ústnych vôd bez alkoholu.
V prípade akýchkoľvek pochybností alebo lézií, ktoré nereagujú na liečbu, navštívte zubného lekára. Dôkladný pohovor a vyšetrenie uľahčia správnu diagnostiku a liečbu.
Zoznam použitej literatúry:
- Renata Górska, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press, 2011
- Tarakji B, Gazal G, Al-Maweri SA, Azzeghaiby SN, Alaizari N. Guideline for the diagnosis and treatment of recurrent aphthous stomatitis for dental practitioners. J Int Oral Health. 2015 May;7(5):74-80. PMID: 26028911; PMCID: PMC4441245.
- Scully C, Shotts R. ABC of oral health. Mouth ulcers and other causes of orofacial soreness and pain. BMJ. 2000 Jul 15;321(7254):162-5. doi: 10.1136/bmj.321.7254.162. PMID: 10894697; PMCID: PMC1118165
- https://stomatologianews.pl/brodawczak-plaskonablonkowy-opis-trzech-przypadkow/
Odporúčame
alebo
Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?
Urobte si náš test ďasien a zistite, ktoré produkty sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne potreby