Aké potraviny sú dobré pre ďasná?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 3,5 minúty
Obsah naposledy aktualizovaný: 01.10.2023
Článok napísal a recenzoval: Dr. Bogumiła Szeląg
Aké potraviny sú dobré pre ďasná?
Prioritou pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny by mala byť starostlivosť o parodontálne tkanivá, t. j. ďasná a kosti. To platí ako pre dospelých, tak aj pre deti. Možno si myslíme, že potraviny, ktoré konzumujeme, nemajú na zdravie našich ďasien žiadny vplyv, ale to je mylné presvedčenie.
Strava zohráva významnú úlohu v zdraví ústnej dutiny a prehliadanie príznakov, ako je krvácanie, začervenanie alebo opuch ďasien, môže mať vážne následky nielen pre váš úsmev, ale aj pre vaše celkové zdravie. Čo teda jesť, aby ste si udržali zdravé ďasná? Aké produkty sú pre ďasná vhodné a majú na ne pozitívny vplyv?
Ako parodontitída ovplyvňuje systémové zdravie?
Parodontium alebo ozubica je štrukturálna a funkčná skupina tkanív, ktorá spoločne obklopuje a podporuje zuby v čeľustiach. Skladá sa z ďasien a kostí. Absencia krvácania, začervenania a opuchu je známkou zdravých ďasien. Za fyziologických podmienok nedochádza k atrofii kostnej tkániv. Jednou z hlavných funkcií ozubice je totiž práve ochrana.
Zlá ústna hygiena spôsobuje, že sa na zuboch usadzujú zvyšky povlaku. To vedie k zápalu ďasien. Zápal ďasien je reakciou na baktérie. Ak nie je liečený, postupuje ďalej a mení sa na parodontitídu. Potom sa objavia parodontálne vrecká. Môže dôjsť k recesii ďasien, t. j. ústupu ďasňového tkaniva a obnaženiu koreňov. Môže sa tiež objaviť pohyblivosť zubov, ktorá časom vedie k ich strate. Parodontitída so zanietenými vreckami môže byť cestou k vstupu baktérií do krvného obehu. Z tohto dôvodu je parodontitída spájaná s celkovými ochoreniami, ako je srdcový infarkt, mŕtvica a cukrovka.
Najjednoduchším spôsobom prevencie parodontitídy je prevencia, ktorá zahŕňa správnu ústnu hygienu. Tá zahŕňa čistenie zubov dvakrát denne, používanie zubnej nite alebo medzizubných kefiek, vyplachovanie úst ústnou vodou a čistenie jazyka. Mimoriadne dôležité sú návštevy na preventívnych prehliadkach a profesionálna dentálna hygiena. Druhým kľúčovým faktorom je strava.
Význam stravovania pre zachovanie zdravia ústnej dutiny.
Vyvážená strava má pozitívny vplyv na zuby, parodontium (ozubicu) a ústnu sliznicu. Nedostatočná strava je zvyčajne zodpovedná za riziko chronických ochorení. Podvýživení ľudia často trpia nedostatkom energie, bielkovín, vitamínov a minerálnych látok. To zvyšuje ich náchylnosť k bakteriálnym infekciám, pretože funkcia imunitného systému je oslabená.
Obezita má tiež negatívny vplyv na imunitnú odpoveď. Obezní ľudia sú náchylnejší k ochoreniu parodontu v dôsledku systémového zápalu. Podvýživa aj obezita sú teda rizikovými faktormi parodontitídy.
Vitamíny, mikroprvky a zdravé ďasná.
Parodontitída je chronické infekčné ochorenie, ktoré poškodzuje tkanivá obklopujúce zuby. V parodontálnych vačkoch prevažuje množstvo patogénnych baktérií. Tie priamo ničia tkanivá a oslabujú obranné mechanizmy organizmu. Nedostatok alebo nadbytok niektorých látok v strave zhoršuje ochorenie ďasien a parodontu. Strava s nízkym obsahom bielkovín, vitamínov a nenasýtených mastných kyselín podporuje metabolické poruchy. Nerovnováha medzi oxidantmi a antioxidantmi vedie k zvýšeným zápalovým reakciám.
Vitamíny C, A, B, E, D
Vitamín C: Podľa vedeckého výskumu japonských profesorov zvyšuje nízka hladina vitamínu C riziko parodontitídy. Citrusové plody, rakytník a šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý pomáha udržiavať zdravý parodont. Vynikajúcim zdrojom vitamínu C je tiež zelenina, napríklad brokolica, ružičkový kel, kapusta a paradajky.
Vitamín A: Ďalšou veľmi dôležitou zložkou stravy je vitamín A. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy tvorby slín a následne suchosť ústnej dutiny (xerostómiu). Nedostatočné množstvo slín narúša mikrobiologickú rovnováhu a bráni regenerácii epitelu.
Vitamín B: Nedostatok vitamínov skupiny B môže spôsobiť angulárnu cheilitídu (infekčné kútiky), glositídu (zápaly jazyka) alebo pocit pálenia v ústach.
Vitamíny D a E: Vitamín E podporuje množenie kmeňových buniek a vitamín D hrá dôležitú úlohu v látkovej výmene vápnika. Konzumácia výrobkov, ktoré obsahujú vysoké množstvo kyseliny listovej, podporuje hojenie a regeneráciu sliznice.
Makroprvky a ďalšie súčasti.
Makroprvky, ako je vápnik, fosfor a horčík, sú zložkami zubov a kostí. V strave hrajú kľúčovú úlohu. Homeostáza vápnika a fosforu je veľmi úzko prepojená. Sú potrebné pre mineralizáciu kostí. Najlepším zdrojom týchto minerálnych látok sú mliečne výrobky. Medzi potraviny s vysokým obsahom horčíka patria orechy, slnečnicové a sezamové semienka a strukoviny.
Konzumácia ovocia a zeleniny prináša tiež mnoho výhod spojených s obsahom polyfenolov. Sú to prírodné antioxidanty s vynikajúcou biologickou aktivitou. Fajčenie, konzumácia alkoholu, stres alebo nezdravá strava spôsobujú vznik reaktívnych foriem kyslíka, t. j. voľných radikálov. Tie iniciujú poškodenie na bunkovej a molekulárnej úrovni, čo vedie k zvýšenému riziku ochorení parodontu. Mechanizmus antioxidačného účinku polyfenolov je spojený s likvidáciou voľných radikálov. Medzi dobré zdroje patria bobuľové ovocie, černice, maliny a čaj.
Čerstvé ovocie a zelenina sú ideálnou desiatou, pretože obsahujú veľké množstvo vlákniny. Vyžadujú žuvanie, ktoré stimuluje vylučovanie slín. Tým dochádza k neutralizácii kyselín a cukrov. Konzumáciu ovocia, ako sú banány alebo hrozno, je však potrebné obmedziť kvôli vysokému obsahu fruktózy. Môžu podporovať vznik zubného kazu.
Aká strava je najlepšia pre zdravé ďasná?
Záverečne možno povedať, že strava, ktorá sa vyznačuje nízkym príjmom cukru, vysokým obsahom bielkovín, vlákniny a vysokým pomerom omega-6 mastných kyselín k omega-3, znižuje riziko ochorení parodontu.
Dostatočný pitný režim je základom - každý deň vypite aspoň 2 litre vody. Hojenie tkanív môže podporiť aj protizápalové korenie, ako je kurkuma a zázvor. Dostatočná výživa a vyvážená strava obsahujúca zložky bohaté na vitamíny a mikro- a makroprvky podporuje funkciu imunitného systému, čo má pozitívny vplyv na zdravie ústnej dutiny
Zoznam použitej literatúry:
- Martinon P, Fraticelli L, Giboreau A, Dussart C, Bourgeois D, Carrouel F., Nutrition as a Key Modifiable Factor for Periodontitis and Main Chronic Diseases. J Clin Med. 2021 Jan 7;10(2):197. doi: 10.3390/jcm10020197. PMID: 33430519; PMCID: PMC7827391.
- Tada A, Miura H. The Relationship between Vitamin C and Periodontal Diseases: A Systematic Review. Int J Environ Res Public Health. 2019 Jul 11;16(14):2472. doi: 10.3390/ijerph16142472. PMID: 31336735; PMCID: PMC6678404.
- Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013.
- Olczak-Kowalczyk Dorota, Joanna Szczepańska, and Urszula Kaczmarek, Współczesna stomatologia wieku rozwojowego, Med Tour Press International, 2017.
- https://www.perio.org/for-patients/gum-disease-information/
- https://www.mouthhealthy.org/en/nutrition/food-tips
Odporúčame
alebo
Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?
Urobte si náš test ďasien a zistite, ktoré produkty sú najvhodnejšie pre vaše konkrétne potreby