Ako správne používať zubnú niť? Prečo ďasná pri čistení zubnou niťou krvácajú?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 4 minúty.

Objavujete často v umývadle po čistení zubov krv? Spôsobuje vám čistenie zubnou niťou krvácanie ďasien, a to aj po dlhšej dobe? Oboje naznačuje, že vaše ďasná nie sú zdravé. Rozhodne by ste to mali mať na pamäti a v prípade potreby sa poradiť so svojím zubným lekárom. Tu však chceme objasniť, ako vyzerajú zdravé ďasná a ako ich môžete posilniť.

Ako vyzerajú zdravé ďasná?

Zdravé ďasná sú svetloružové, pevné a úplne vyplňujú priestory medzi zubami. Pri dotyku alebo čistení nekrvácajú a udržujú vaše zuby na správnom mieste. Početné drobné výčnelky ďasien priliehajú ku krčkom zubov a zabraňujú prenikaniu nečistôt a baktérií medzi ďasná a zuby a do čeľustnej kosti.

Choré ďasná sú červené a opuchnuté. Na zuby sa lepí zubný povlak.

Ako teda možno posilniť zdravie ďasien?

Ústna hygiena

Ústna hygiena zahrňuje tiež profesionálne čistenie zubov za účelom odstránenia škodlivého plaku a zubného kameňa, ktoré by sa malo vykonávať dvakrát ročne. Pravidelné prehliadky u zubného lekára odhalia problémy s ďasnami a zubami a to aj vo fáze, keď sú pre laika ešte ťažko rozpoznateľné. Na druhej strane zásadná je optimálna a pravidelná domáca ústna hygiena. Základom je čistenie zubov dvakrát denne mäkkou zubnou kefkou, ktorá by nemala byť staršia viac ako tri mesiace, zubná pasta s aktívnymi látkami, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám zubného plaku, a správna technika čistenia.

Na čistenie medzizubných priestorov a priestoru okolo implantátov a mostíkov sa odporúča každodenné používanie zubnej nite alebo medzizubnej kefky: táto plocha, ktorú nevyčistí samotná zubná kefka, predstavuje 30 percent. Ďalšou dôležitou súčasťou celkovej ústnej hygieny je čistenie jazyka, pretože baktérie sa rady usádzajú na jeho drsnom povrchu. Tým sa v tomto prostredí dobre darí aj preto, že k rozmnožovaniu nepotrebujú kyslík. Často sú zodpovedné za zápach z úst a bez špeciálnej škrabky na jazyk sa ťažko odstraňujú.

Posledným krokom je ústna voda s aktívnymi látkami, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériám v celej ústnej dutine.

Potraviny pre ďasná

Pre svoje ďasná môžete urobiť veľa aj z hľadiska výživy. Existujú potraviny, ktoré majú protizápalové účinky. Na posilnenie zdravých ďasien sa odporúča nízkoenergetická strava, ktorá obsahuje veľa ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky, kvalitné tuky (omega-3 mastné kyseliny), orechy a korenie, ako je zázvor, kurkuma a chilli.

Čomu sa vyvarovať

Je známe, že fajčenie podporuje vznik zápalu ďasien. Preto by ste mali zvážiť obmedzenie fajčenia alebo úplné zanechanie fajčenia. Alkohol môže mať tiež negatívny vplyv na ďasná a ústnu mikroflóru. Opatrnosť pri konzumácii alkoholu je preto namieste aj z tohto dôvodu.

Podporné opatrenia

Sliny majú v ústach čistiaci účinok. Potraviny ako surová zelenina a ovocie, chlieb a žuvačky bez cukru stimulujú slinenie. Kvôli fruktóze obsiahnutej v ovocí by ste však nemali zabúdať na následné čistenie zubov. Tradičná ajurvédska medicína používa k detoxikácii úst už po stáročia olej. Predpokladá sa totiž, že čistí zuby a ďasná od plaku a baktérií, hoci jeho účinnosť nebola úplne preukázaná. Okrem toho je možné jemnou masážou prstom stimulovať krvný obeh v ďasnách.

Odporúčame

alebo

Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?

Urobte si náš test ďasien a zistite, aké najlepšie odporúčané produkty vyhovujú vašim špecifickým potrebám

Urobte si test

Všetko o zdraví ďasien