Ako posilniť ďasná?

Ako posilniť ďasná?

Prečítanie tohto článku vám zaberie 3 minúty.

Obsah naposledy aktualizovaný: 13.08.2023

Článok napísal a recenzoval: Maria Liszewska

Ako posilniť ďasná?

Všimli ste si často krvi v umývadle po čistení zubov? Sprevádza čistenie zubnou niťou krvácanie ďasien, a to aj po dlhšej dobe? Obe situácie naznačujú, že vaše ďasná nie sú zdravé, a to by ste nemali ignorovať. Je potrebné na to pamätať a v prípade potreby sa poradiť so svojím zubným lekárom. Zistite, ako vyzerajú zdravé ďasná a ako o ne môžete správne starať a posilňovať ich

Ako vyzerajú zdravé ďasná?

Zdravé ďasná sú mierne ružové, lesklé a hladké. Obvykle úplne vyplňujú priestory medzi zubami. Okrem toho nekrvácajú pri dotyku, čistení kefkou alebo zubnou niťou. Akékoľvek začervenanie, opuch, krvácanie a bolesť naznačujú zápal ďasien (tzv. gingivitídu). Tieto príznaky by ste nemali ignorovať, pretože neliečený zápal ďasien sám nezmizne a môže sa vyvinúť do pokročilejšieho a závažnejšieho ochorenia - parodontitídy (zápal parodontu - tkanív obklopujúcich a podporujúcich naše zuby).

Čo môžeme urobiť pre posilnenie ďasien?

Bakteriálny povlak, ktorý nie je odstránený z povrchu zubov a ďasien, je hlavnou príčinou zápalu ďasien. V prevencii ochorení ďasien a parodontu hrá najdôležitejšiu úlohu každodenná správna ústna hygiena, pravidelné prehliadky a dentálna hygiena (profesionálne čistenie zubov) v ordinácii zubného lekára a odstránenie rizikových faktorov (ako je fajčenie alebo nevyvážená strava). Toto sú kľúčové kroky v prevencii ochorení ďasien a parodontu!

Ústna hygiena

Ústna hygiena sa skladá z dvoch faktorov - pravidelných kontrol a absolvovania dentálnej hygieny v zubnej ordinácii a každodenného dôkladného odstraňovania bakteriálneho povlaku z povrchu zubov pri čistení zubov.

Pravidelné prehliadky v zubnej ordinácii umožňujú včasné odhalenie problémov so zubami a ďasnami vo fáze, keď ochorenie ešte nie je príliš pokročilé a jeho liečba je rýchlejšia a menej komplikovaná. Včasné odhalenie problému predstavuje pre pacienta celý balíček výhod - lepšiu prognózu, nižšie riziko komplikácií a lacnejšiu liečbu!

Domáca starostlivosť o ústnu hygienu by mala zahŕňať čistenie zubov aspoň dvakrát denne zubnou kefkou s mäkkými alebo stredne tvrdými vláknami (napr. zubná kefka meridol® Complete Care, ktorej ergonomický tvar zabraňuje veľkému tlaku na ďasná a nedráždi ich). Zubná kefka by sa mala meniť každé 3 mesiace alebo častejšie - keď je zjavne poškodená alebo opotrebovaná, a tiež po chorobe, napr. po nachladnutí. Dôležité je tiež zvoliť zubnú pastu, ktorá pomáha bojovať proti baktériám a odstraňovať bakteriálny povlak zodpovedný za vznik väčšiny ochorení ďasien a parodontu (napr. zubná pasta meridol® Parodont Expert). Stále viac zubných ordinácií tiež ponúka individuálne inštruktáže a lekcie ústnej hygieny, počas ktorých sa pacienti môžu naučiť techniku čistenia zubov vhodne prispôsobenú ich potrebám. To je základom prevencie ochorení ďasien a parodontu!

Základné čistenie zubov však obvykle zahŕňa iba 3 z 5 zubných plôch! Vlákna zubnej kefky (manuálnej, elektrickej alebo sonickej) neumožňujú úplne dokonale vyčistiť styčné plochy zubov. Na čistenie týchto plôch sa odporúča používať zubnú niť alebo medzizubné kefky.

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý by sme nemali opomínať pri každodennej ústnej hygiene, je čistenie jazyka, ktorého členitý povrch je zásobárňou mnohých baktérií! Nedostatočné čistenie jazyka je často príčinou halitózy, čiže zápachu z úst. Na trhu existujú špeciálne škrabky na jazyk, ktoré vám uľahčia starostlivosť o ústnu dutinu a jazyk.

Ústne vody na boj s baktériami v ústnom povlaku (napr. ústna voda meridol® Complete Care) sú vhodným doplnkom každodennej ústnej hygieny a pomáhajú bojovať proti baktériám v celých ústach.

Správna strava

Treba si uvedomiť, že nevyvážená strava a nedostatok vitamínov majú významný vplyv na zhoršovanie stavu ďasien a parodontu!

Strava, ktorá dokáže posilniť ďasná, by mala byť bohatá na bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny (omega-3) a vitamíny. Odporúčajú sa najmä: kyselina askorbová (vitamín C), tokoferol (vitamín E), karotenoidy (prekurzory vitamínu A, β-karotén). Konzumácia veľkého množstva zeleniny a ovocia preto môže priniesť mnoho benefitov.

Čomu by ste sa mali vyhnúť, aby ste mali zdravé a silné ďasná?

Výskumy jasne potvrdzujú, že fajčenie, pitie alkoholu, nadmerný stres a nezdravý životný štýl prispievajú k vzniku zápalu ďasien a parodontitídy. Preto by ste sa mali vyhýbať škodlivým stimulantom (ako je nikotín alebo alkohol), vyberať si zdravé výrobky a dbať na vyváženú stravu, rovnako ako sa vyhýbať nadmernému stresu a začleniť do svojho denného režimu fyzickú aktivitu. Podľa Európskej parodontologickej federácie je zanechanie fajčenia jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie zápalu ďasien a parodontitídy.

Odkazy:

  1. Renata Górska, Tomasz Konopka, Periodontologia współczesna, Med Tour Press International, 2013
  2. European Federation of Periodontology: https://www.efp.org/for-patients/gum-diseases/gum-disease-prevention
  3. Anita Walczak, Sztuka mycia zębów. Praktyczny poradnik stomatologiczny dla pacjentów, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019

 

Odporúčame

alebo

Snažíte sa nájsť ten správny produkt pre vaše ďasná?

Urobte si náš test ďasien a zistite, aké najlepšie odporúčané produkty vyhovujú vašim špecifickým potrebám

Urobte si test

Všetko o zdraví ďasien