Tipy pre prevenciu
ochorenia ďasien

Prevencia a ochrana

Zápal ďasien má príčinu - zubný povlak. Najlepšiu ochranu vám poskytne správna regulácia príčiny, t. j. odstránenie povlaku a zabránenie jeho tvorbe, a nie riešenie príznakov zápalu.

Dôkladné čistenie je dôležité – a to aj každý deň doma.

Čistenie zubov dvakrát denne, každodenné čistenie všetkých medzizubných priestorov a vyplachovanie zabráni nahromadeniu zubného povlaku a zníži celkovú bakteriálnu záťaž v ústach.

Antibakteriálne zubné pasty a ústne vody môžu dopĺňať manuálne čistenie. Dôležité sú tiež pravidelné návštevy zubného lekára a profesionálna ústna hygiena.

Ako používať zubnú niť?

Aspoň raz denne, najlepšie pred spaním. Pomocou zubnej nite máte prístup na ťažko dostupné miesta medzi zubami, kam sa zubná kefka nedostane.

Správna dĺžka

Zubná niť by mala mať dĺžku takmer 50 cm.

Vyčistite si hornú čeľusť

Omotajte zubnú niť okolo prostredníka a natiahnite ju k palcu tak, aby vám ostali 2 cm na čistenie.

Vyčistite si spodnú čeľusť

Omotajte zubnú niť okolo prostredníka a natiahnite ju k ukazováku a následne si vyčistite spodnú čeľusť.

Správna technika čistenia zubov

Aspoň dvakrát denne, ráno a večer. Vyberte si zubnú kefku, ktorá je v súlade s morfológiou vašich ďasien. Požiadajte o radu svojho zubného lekára.

Čistenie vonkajších povrchov

Vyčistite vonkajšie povrchy horných zubov a následne dolných zubov. Nakloňte kefku do uhla 45° voči ďasnám a pohybujte ňou oblúkovými alebo krúživými pohybmi smerom od ďasien. Jemne vyčistite povrch každého zuba pomocou krátkych ťahov tam a späť.

Čistenie vnútorných povrchov

Vyčistite vnútorné povrchy horných zubov a následne dolných zubov. Jemne vyčistite povrch každého zuba pomocou krátkych ťahov tam a späť.

Nakoniec: čistenie žuvacích plôch

Jemne vyčistite povrch každého zuba pomocou krátkych ťahov tam a späť. Nezabudnite si vyčistiť jazyk.

Pravidelné návštevy u zubného lekára a prevencia chorôb

Zubní lekári a zubní hygienici dokážu identifikovať prvé príznaky problémov ďasien. Pri pravidelných prehliadkach alebo ako súčasť odbornej zubnej hygieny sa tiež zistia a odstránia príčiny, ako napríklad povlak a zubný kameň.

Odborná zubná hygiena sa dokončí vyhladením povrchu zubov pomocou špeciálnych pást a leštiacich pohárikov. Zabráni sa tak rýchlemu zachytávaniu povlaku.