Naučte sa rizikové faktory
ochorenia ďasien

Ochorenie ďasien sa často rozpozná príliš neskoro

Periodontitída sa často môže vyvíjať nenápadne, zubný lekár však môže identifikovať prvé príznaky choroby vo veľmi skorom štádiu.

Krvácajúce ďasná sú varovným signálom

Zdravé ďasná sú pevne spojené so zubami a pri dotyku nekrvácajú. Choré ďasná sú začervenané, pri dotyku alebo dokonca spontánne ľahko krvácajú a sú opuchnuté. Zub sa môže zdať fľakatý v dôsledku nahromadeného bakteriálneho povlaku.

Rizikové faktory a rizikové skupiny

Určité rizikové faktory zvyšujú pravdepodobnosť vzniku a rozvoja periodontitídy.

Stres

Stresové situácie vplývajú na zdravie ďasien. Ľudia v psychickom strese tiež často zanedbávajú ústnu hygienu. Ďalej sa tak podporuje hromadenie zubného povlaku a následne zápal tkaniva ďasien.

Cukrovka

So zvýšenou hladinu cukru v krvi reaguje imunitný systém silnejšie na bunkové útoky baktérií povlaku na okraji ďasna. U diabetikov je riziko, že sa u nich vyvinie ochorenie ďasien, trojnásobne vyššie.

Tehotenstvo

Počas tehotenstva sa menia hladiny hormónov v tele. To spôsobuje zmeny v morfológii a fyziológii ďasien. Zvyšuje sa náchylnosť na zápal ďasien a periodontitídu.

Vysoký krvný tlak

Niektoré lieky používané na liečbu vysokého krvného tlaku (napr. nifedipín, amlodipín, nitredipín), môžu spôsobiť rozšírenie ďasien. To môže podporovať tvorbu baktérií zubného povlaku a skomplikovať starostlivosť o zuby.

Od veku 40 rokov

Ochorenie ďasien môže vzniknúť v ktoromkoľvek veku, a to najmä v prípade, ak sú prítomné aj iné rizikové faktory, ako napríklad fajčenie alebo cukrovka. Riziko periodontitídy sa však vekom zvyšuje. Štúdie ukazujú nárast ochorenia ďasien v súvislosti s vekom.

Fajčenie

Fajčiari trpia periodontitídou 2,5- až 6‑násobne častejšie ako nefajčiari. Periodontitída je zvyčajne vážnejšia a šance na úspešnú liečbu a uzdravenie sú nižšie.