BOLEST ZUBŮ A DÁSNÍ

BOLESTI ZUBOV A BOLESTI ĎASIEN

Ako môžem zabrániť ochoreniu ďasien?

Vredy v ústach a ďalšie príčiny problémov na slizniciach úst

Vredy v ústach a ďalšie príčiny problémov na slizniciach úst

Ak sa objavia vredy alebo lézie v ústach, môže to byť veľmi nepríjemné! Vredy v ústach nie sú neobvyklé a môžu vzniknúť z mnohých benígnych príčin. V niektorých prípadoch však môžu byť príznakom vážneho ochorenia alebo problému. Tento článok sa zaoberá niekoľkými príčinami problémov na slizniciach v ústach.

VÍCE INFORMACÍ

Čo sú afty a vredy v ústach?

Čo sú afty a vredy v ústach?

Podráždenie úst a ústne lézie sú opuchy, škvrny alebo vredy v ústach, na perách alebo jazyku. Hoci existuje mnoho typov vredov a porúch v ústach, medzi najbežnejšie patria afty, opary, leukoplakia a kandidóza. Tie sú popísané nižšie. Pokiaľ vás bolí v ústach, nie ste sami – v určitom okamihu je postihnutá asi jedna tretina všetkých ľudí. Avšak vredy v ústach, podráždenie a lézie môžu byť bolestivé, nevzhľadné a môžu prekážať pri jedle a rozprávaní. Akákoľvek bolesť v ústach, ktorá pretrváva týždeň alebo dlhšie, by mala byť vyšetrená vaším zubným lekárom. Môže sa odporučiť biopsia (tkanivá odobraté na testovanie), ktorá môže obvykle určiť príčinu a vylúčiť tak závažné ochorenia, ako je napríklad onkologické ochorenie.

VÍCE INFORMACÍ

Starostlivosť o opuchnuté a krvácajúce ďasná

Starostlivosť o opuchnuté a krvácajúce ďasná

Problémy ďasien môžu postihnúť každého. Či už ste si čistili zuby príliš silno alebo príliš intenzívne používali zubnú niť, pravdepodobne ste všimli, ako vaše ďasná začervenali, opuchli alebo dokonca krvácali. Zdravé ďasná sa zvyčajne rýchlo zotavia z miernej traumy, ale ak máte opuchnuté a krvácajúce ďasná niekoľko dní alebo dlhšie, pravdepodobne za tým môžu byť ďalšie problémy, ktoré k tomu prispievajú.

VÍCE INFORMACÍ

Ako bojovať proti zápalu ďasien v troch jednoduchých krokoch

Ako bojovať proti zápalu ďasien v troch jednoduchých krokoch

Pozorujete krvácanie, keď si čistíte zuby, trápi vás často zápach z úst alebo pachuť v ústach? Sú vaše ďasná červené, opuchnuté a citlivé? Podľa webu Americkej dentálnej asociácie (ADA) sú to všetko príznaky zápalu ďasien, čo je skoré štádium ochorenia ďasien. Gingivitída začína, keď sa bakteriálny povlak hromadí okolo ďasňového žliabku, čo spôsobuje zápal ďasien. Ale nebojte sa; je to liečiteľné. Ak chcete vedieť, ako bojovať so zápalom ďasien, nasledujte tieto tri kroky: čistenie zubnou kefkou, používanie medzizubných pomôcok a profesionálne čistenie.

VÍCE INFORMACÍ

Je zápal ďasien liečiteľný?

Je zápal ďasien liečiteľný?

Pokiaľ vám pri čistení zubov opúchajú, bolia alebo krvácajú ďasná, môžete mať zápal ďasien. Ale nebojte sa – obvykle ide o liečiteľný stav, ktorému je možné predchádzať! Vďaka včasnému zásahu ho môže váš zubný lekár liečiť a zvrátiť jeho následky. Začnite liečiť svoje ďasná ešte dnes tým, že si dohodnete návštevu u zubného lekára a zlepšite svoju každodennú ústnu hygienu.

VÍCE INFORMACÍ

Pľuzgieriky, biele škvrny a útvary na slizniciach ústnej dutiny

Pľuzgieriky, biele škvrny a útvary na slizniciach ústnej dutiny - príčiny a liečba

Na ďasnách sa nám z času na čas môžu objaviť biele pľuzgieriky, ranky či fľaky a spôsobiť nepríjemné pocity či bolesť, je však pri ich vzniku dôvod na obavy? Príčiny bielych oblastí slizníc, hrčiek a pľuzgierikov môžu byť rôzne, od benígnych po vážne.

VÍCE INFORMACÍ

Domáca liečba zápalu ďasien

Domáca liečba zápalu ďasien

Podľa Svetovej federácie zubných lekárov (FDI) je zápal ďasien šiestym najrozšírenejším ochorením na svete. Ak máte niektoré z príznakov tohto ochorenia, navštívte svojho zubného lekára. Medzitým vám ponúkame viaceré domáce recepty, ktoré vám pomôžu uľaviť od bolesti.

VÍCE INFORMACÍ

Domáca liečba zápalu ďasien

Päť vecí, ktoré môžete robiť, keď vám krvácajú ďasná

Čistíte si zuby a všímate si červené zafarbenie pri vypľúvaní zubnej pasty? Pri používaní zubnej nite môžete zaznamenať krvácanie. Hoci sa malé množstvo krvi nemusí zdať ako veľký problém, pokiaľ vaše ďasná trvalo krvácajú, nemali by ste to ignorovať. Krvácanie ďasien sa môže objaviť z mnohých dôvodov, od gingivitídy až po vedľajší účinok tehotenstva. Zmena starostlivosti o ústnu dutinu môže tiež spôsobiť spočiatku krvácanie ďasien. Nižšie nájdete, čo môžete urobiť, ak si krvácanie všimnete.

VÍCE INFORMACÍ